Best Moe Tournament 2008




Final
10/13-14
Winner: Holo
6534 6503
Semi Final 2
10/11
Winner: Holo
Semi Final 1
10/10
Winner: Fujibayashi Kyō
4507 4147 3880 4322
Quarter Final 1
10/05
Winner: Holo
Quarter Final 3
10/07
Winner: Shana
Quarter Final 4
10/08
Winner: Katsura Hinagiku
Quarter Final 2
10/06
Winner: Fujibayashi Kyō
3447 3917 3382 3715 5314 5349 3364 3459
Furude Rika
Higurashi no Naku Koro ni
Holo
Spice and Wolf
Sanzen’in Nagi
Hayate no Gotoku!
Shana
Shakugan no Shana
Mizunashi Akari
Aria
Katsura Hinagiku
Hayate no Gotoku!
Sakagami Tomoyo
CLANNAD
Fujibayashi Kyō
CLANNAD


Group A Round of 32 Round of 16   Round of 16 Round of 32 Group B
Furude Hanyū
Higurashi no Naku Koro ni
3144 09/21 (12)
3183 09/26 (1)
Mizunashi Akari
09/27 (2)
3490 09/19 (7)
3877 Sanzen’in Nagi
Hayate no Gotoku!
Konjiki no Yami
To LOVE-Ru
3291 2493 Sōryū Asuka Langley
Neon Genesis Evangelion
Furukawa Nagisa
CLANNAD
3460 09/23 (15)
2622 3224 09/21 (11)
3744 Ryōgi Shiki
Kara no Kyōkai
Kuchiki Rukia
BLEACH
3247 2805 Alicia Florence
Aria
 
Group C Round of 32 Round of 16   Round of 16 Round of 32 Group D
Kagura
Gintama
4328 09/16 (1)
4085 09/28 (3)
09/29 (4)
3861 09/20 (9)
4088 Katsura Hinagiku
Hayate no Gotoku!
C.C.
Code Geass
4312 3344 Ayanami Rei
Neon Genesis Evangelion
Shana
Shakugan no Shana
5015 09/23 (16)
4103 2383 09/22 (13)
4387 Minami Chiaki
Minami-ke
Mōri Ran
Detective Conan
2166 2988 Lenalee Lee
D.Gray-man
 
Group E Round of 32 Round of 16   Round of 16 Round of 32 Group F
Sakagami Tomoyo
CLANNAD
3441 09/18 (6)
5183 09/30 (5)
10/01 (6)
4459 09/17 (4)
3011 Louise Vallière
Zero no Tsukaima
Maria
Hayate no Gotoku!
2824 3648 Fujibayashi Kyō
CLANNAD
Sheryl Nome
Macross Frontier
3256 09/22 (14)
5183 4191 09/19 (8)
3500 Hatsune Miku
Sayonara Zetsubō Sensei
Mizunashi Akari
Aria
4233 3018 Alice Carroll
Aria
 
Group G Round of 32 Round of 16   Round of 16 Round of 32 Group H
Furude Rika
Higurashi no Naku Koro ni
3313 09/18 (5)
3395 10/02 (7)
10/03 (8)
4800 09/17 (3)
4699 Holo
Spice and Wolf
Minami Haruka
Minami-ke
2815 3030 Chrome Dokuro
Katekyō Hitman Reborn!
Anya Alstreim
Code Geass
3734 09/16 (2)
2586 3620 09/20 (10)
3868 Ryūgū Rena
Higurashi no Naku Koro ni
Sonozaki Shion
Higurashi no Naku Koro ni
3776 3961 Shirley Fenette
Code Geass


Group 1 Round of 64 Date Round of 64 Group 2
Louise Vallière
Zero no Tsukaima
1953 Louise Vallière
to Group F
09/05 Mizunashi Akari
to Group E
1895 Mizunashi Akari
Aria
Ryōgi Shiki
Kara no Kyōkai
1696 743 Hecate
Shakugan no Shana
Nogami Aoi
Zettai Karen Children
784 Ryōgi Shiki
to Group B
Minami Chiaki
to Group D
1356 Ichihara Yūko
xxxHolic
Fujibayashi Ryō
CLANNAD
673 1557 Minami Chiaki
Minami-ke
 
Group 3 Round of 64 Date Round of 64 Group 4
Mōri Ran
Detective Conan
1094 C.C.
to Group C
09/06 Furukawa Nagisa
to Group A
1589 Furukawa Nagisa
CLANNAD
Sakura Hime
Tsubasa Reservoir Chronicle
1057 1366 Kuchiki Rukia
BLEACH
C.C.
Code Geass
2654 Mōri Ran
to Group C
Kuchiki Rukia
to Group A
1330 Nunnally Lamperouge
Code Geass
Saionji Sekai
School Days
761 997 Lala Satalin Deviluke
To LOVE-Ru
 
Group 5 Round of 64 Date Round of 64 Group 6
Shana
Shakugan no Shana
2178 Shana
to Group C
09/07 Furude Hanyū
to Group A
1404 Sonozaki Shion
Higurashi no Naku Koro ni
Kagura
Gintama
1941 1678 Furude Hanyū
Higurashi no Naku Koro ni
Shimura Tae
Gintama
221 Kagura
to Group C
Sonozaki Shion
to Group G
1366 Minami Tōma
Minami-ke
Kinomoto Sakura
Tsubasa Reservoir Chronicle
1931 860 Sonozaki Mion
Higurashi no Naku Koro ni
 
Group 7 Round of 64 Date Round of 64 Group 8
Sōryū Asuka Langley
Neon Genesis Evangelion
1545 Alicia Florence
to Group B
09/08 Anya Alstreim
to Group G
914 Tianzi
Code Geass
Alicia Florence
Aria
1555 1033 Shirley Fenette
Code Geass
Hoshina Utau
Shugo Chara!
951 Sōryū Asuka Langley
to Group B
Shirley Fenette
to Group H
1266 Anya Alstreim
Code Geass
Shihō Matsuri
Sola
865 1013 Kōzuki Kallen
Code Geass
 
Group 9 Round of 64 Date Round of 64 Group 10
Katsura Hinagiku
Hayate no Gotoku!
2200 Katsura Hinagiku
to Group D
09/09 Konjiki no Yami
to Group A
1680 Yagyū Kyūbei
Gintama
Haibara Ai
Detective Conan
2049 2109 Konjiki no Yami
To LOVE-Ru
Sakagami Tomoyo
CLANNAD
2175 Sakagami Tomoyo
to Group E
Minami Haruka
to Group G
1722 Minami Haruka
Minami-ke
Minami Kana
Minami-ke
612 910 Aizawa Sakuya
Hayate no Gotoku!
 
Group 11 Round of 64 Date Round of 64 Group 12
Maria
Hayate no Gotoku!
1406 Holo
to Group H
09/10 Ryūgū Rena
to Group H
1090 Yin
DARKER THAN BLACK
Komori Kiri
Sayonara Zetsubō Sensei
588 2261 Ryūgū Rena
Higurashi no Naku Koro ni
Holo
Spice and Wolf
2270 Maria
to Group E
Sheryl Nome
to Group E
1302 Lal Mirch
Katekyō Hitman Reborn!
Ichinose Kotomi
CLANNAD
1308 1402 Sheryl Nome
Macross Frontier
 
Group 13 Round of 64 Date Round of 64 Group 14
Alice Carroll
Aria
1735 Furude Rika
to Group G
09/11 Sanzen’in Nagi
to Group B
1760 Ayanami Rei
Neon Genesis Evangelion
Furude Rika
Higurashi no Naku Koro ni
2121 1255 Hōjō Satoko
Higurashi no Naku Koro ni
Tōyama Kazuha
Detective Conan
1120 Alice Carroll
to Group F
Ayanami Rei
to Group D
2253 Sanzen’in Nagi
Hayate no Gotoku!
Kawazoe Tamaki
BAMBOO BLADE
948 356 Kiyōra Setsuna
School Days
 
Group 15 Round of 64 Date Round of 64 Group 16
Hatsune Miku
Sayonara Zetsubō Sensei
2462 Hatsune Miku
to Group F
09/12 Fujibayashi Kyō
to Group F
2377 Chrome Dokuro
Katekyō Hitman Reborn!
Sunohara Mei
CLANNAD
917 2664 Fujibayashi Kyō
CLANNAD
Chiba Kirino
BAMBOO BLADE
1199 Lenalee Lee
to Group D
Chrome Dokuro
to Group H
745 Katsura Kotonoha
School Days
Lenalee Lee
D.Gray-man
1700 708 Adilisia Lenn Mathers
Rental Magica

Notes
  • Random draw after each round.
  • The matches except the Final match lasted from 0:00 a.m. KST to 11:30 p.m. KST.
    The Final match lasted from 2008/10/13 0:00 a.m. KST to 2008/10/15 0:00 a.m. KST.
  • Tie: Sakagami Tomoyo vs. Mizunashi Akari (5th match of Round of 16)
    Both advanced; Konjiki no Yami did not advance.

The Saimoe Yearbook is a compilation by Shmion of an entire year's saimoe data.
It includes more tournaments than are listed above.